• Slávnostné otvorenie šk. roku 2023/2024

Uvidíme sa na Slávnostnom otvorení v novom školskom roku 2023/2024, dňa 4.9.2023 o 8.00 hod.

Teší sa na Vás celý pedagogický zbor!!!

Mgr. Peter Zemko

riaditeľ školy

• Usmernenie pre žiakov ubytovaných v školskom internáte v školskom roku 2023/2024

• Letné prázdniny

Krásnu dovolenku a leto plné slnečných dní prajem nielen žiakom a rodičom, ale aj všetkým učiteľom.

Teším sa na Vás!!!

Mgr. Peter Zemko

riaditeľ školy

• Ústna časť ZS - Murár

• Praktická a ústna časť ZS - Stavebná výroba

• Praktická časť ZS - Murár

• Praktická a ústna časť ZS - Stolár

• Ústna časť ZS - Kaderník

• Praktická časť ZS - odbor KADERNÍK

• Výsledky 2. kola prijímacích skúšok - odbor KOZMETIK

• Účelové cvičenie - Párnické jazerá, vysielač Brezovec

• Splav rieky ORAVA

• Exkurzia vo firme AMICO drevo, Oravský Podzámok

Dňa 01.6.2023 sa študenti II.B stolári a III.A operátori DNV zo Súkromnej SOŠ v Dolnom Kubíne zúčastnili spolu s odborným učiteľom Ing. Petrom Calíkom exkurzie vo firme AMICO DREVO s.r.o v Oravskom Podzámku.
    Firma Amico drevo vo svojich prevádzkach realizuje porez piliarskych výrezov s triedením reziva, jeho ukladaním a následným sušením vo vlastných sušiarňach. Celý proces je poloautomatizovaný s minimálnou obsluhou pracovníkov. Vysušené rezivo firma spracováva pre vlastnú potrebu pre výrobu šalovacích dielcov. Suché rezivo sa spracováva od skracovania, frézovania, lepenia nosníkov s následným rezaním lamiel, cez skladanie lamiel
    do veľkoplošných dielcov a lisovaním. Po zalisovaní sú dielce delené rezaním na konkrétne rozmerzy šalovacích dielcov, balené, skladované a expedované k zákazníkom.
    Cieľom odbornej exkurzie bolo, aby žiaci videli kompletnú výrobu reziva a následné jeho spracovanie , výrobu škárovky a konštrukčných dosiek, s čím boli už teoreticky oboznámení v škole a mali možnosť vidieť túto výrobu v reálnej prevádzke.

• Oravský priehradný múr

Navštívili sme priehradný múr Oravskej priehrady. Práve v týchto dňoch si pripomíname 70 rokov od spustenia tohto diela. Dozvedeli sme sa, že hlavnou funkciou vodného diela Orava je akumulácia vody na zlepšenie prietokov a zadržanie špičiek  povodňových prietokov. Priehradný múr sa nachádza pod bývalým sútokom Bielej a Čiernej Oravy.  Projekt vypracoval architekt Pavol Andrík. K prvému výkopu základov priehrady došlo 11. októbra 1941. Práce na stavbe však nepokračovali, pretože vznikol celý rad problémov v súvislosti s objavením minerálnej vody, ktorá rozleptávala betón, preto došlo k opätovnému prepracovaniu projektov a až na základe nového projektu z roku 1943 sa pokračovalo so stavebnými prácami. Napriek všetkým ťažkostiam stavbu vodného diela slávnostne dokončili a prvá Kaplanova turbína bola spustená 2. mája 1953. S dokončovaním stavebných prác sa pokračovalo až do roku 1954. Po napustení priehrady ostali pod vodnou hladinou obce Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkov, Ústie nad Oravou a dve tretiny Námestova, preto nie je v Námestove historické centrum. Nad hladinou Oravskej priehrady ostalo len návršie s barokovým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. V interiéri kostola je od roku 1973 expozícia zbierok Oravskej galérie.

Prešli sme chodbami múru, napili sa železitej a sírovej vody a zároveň sme sa dozvedeli veľa užitočných informácií o histórii a funkcii múru. Najzaujímavejším miestom bola chodba, ktorá je prekrytá 2 m betónu a nad ňou sa nachádza asi 27 m vody.

Oravská priehrada je najväčším vodným dielom na Slovensku – s objemom (375 miliónov m3) a rozlohou (34,32 km2 pri maximálnom naplnení priehrady). Najväčšiu hĺbku 38 metrov dosahuje pri priehradnom múre, priemerná hĺbka v jazere je 15 metrov. Viditeľná časť priehradného múru je 30 metrov vysoká, no pod zemou sa ukrýva ďalších 20 metrov.

• Ústna časť MS - odbor Kozmetik, Podnikanie v remeslách a službách

• Celoštátna súťaž v poskytovaní prvej pomoci

Zúčastnili sme sa sprievodného programu, ktorý pripravila Stredná zdravotnícka škola v Dolnom Kubíne.

Spolu so žiakmi sme navštívili Bajčiovskú vežu, absolvovali zaujímavé prednášky, ktoré si pripravili Hasiči z DK a Ozbrojené sily SR s ukážkou ich práce a vybavenia (vybavenie hasičského auta na zásahy pri vyprosťovaní osôb pri autonehodách, hydraulické nožnice, zbrane, poľná nemocnica a pod.).

Žiaci, ktorí chceli zažiť trochu adrenalínu a nebáli sa overiť si svoje schopnosti, absolvovali Escape room SZŠ DK (miestnosti: Skafander a motýľ, Liečivá príroda, Prvá pomoc bez lekárničky, Vidíme hmatom, Skauting, Sila slova).

Svoje zdravie si mohli žiaci skontrolovať na stanovišti Monitoring zdravia, kde žiačky SZŠ DK merali vitálne funkcie.

Zároveň sme absolvovali prehliadku zásahov tímov zo zdravotníckych škôl z celého Slovenska, ktoré museli pri konkrétnych situáciách a zraneniach podať čo najrýchlejšie odbornú zdravotnícku prvú pomoc.

• Praktická časť MS - odbor Kozmetik, Podnikanie v remeslách a službách

• Digitálne vybavenie na školy

V rámci Národného projektu "Zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19" k nám prišla zásielka s digitálnym vybavením určená na vzdelávací proces v stredných školách. ĎAKUJEME!!!

• 2. kolo prijímacích skúšok

2. kolo je určené pre žiakov, ktorí sa neumiestnili z rôznych dôvodov v 1. kole prijímacieho konania ani na jednu zvolenú strednú školu (napr. nevyhoveli kritériám SŠ).

Proces podávania prihlášok na stredné školy v školskom roku 2023/2024 budeme realizovať elektronicky prostredníctvom EduPage - školského informačného systému.

Oznamenie_o_konani_2._kola_prijimacich_skusok(1).pdf

• Beseda s preventistom policajného zboru

Aktuálne témy dnešnej mládeže. Právne vedomie, prevencia – alkohol, drogy a trestno-právna zodpovednosť.

strana: